Kaszubski Park Krajobrazowy — wyjątkowe miejsce na północy Polski
Utworzenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego miało miejsce w 1983 roku. Obejmuje on teren położony na Pojezierzu Kaszubskim, które jest centrum obszaru etnicznego Kaszub. Ponad połowę parku zajmują tereny niezagospodarowane przez człowieka, w tym zbiorniki wodne i torfowiska. To prawdziwa perełka regionu, która zadowoli każdego miłośnika natury. Nie brakuje w nim również innych atrakcji turystycznych.
- Kaszubski Park Krajobrazowy leży na północy Polski;
- W Parku znajduje się 12 rezerwatów przyrody;
- Na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego ponadto podziwiać można kaszubskie miejscowości jak Chmielno, Kartuzy, czy Łapalice ze swoim unikalnym na skalę światową zamkiem.
Gdzie znajduje się Kaszubski Park Krajobrazowy?
Kaszubski Park Krajobrazowy mieści się w północnej części Polski, w województwie pomorskim. Rozciąga się na teren trzech powiatów: wejherowskiego, kartuskiego i kościerskiego. Łącznie zajmuje teren ośmiu gmin. Większa jego część mieści się na terenie gmin Kartuzy, Sierakowice, Chmielno i Stężyca.
Na terenie parku znajduje się pięć obszarów objętych ochroną:
- Obszar Chroniony Krajobrazu Doliny Łeby;
- Obszar Chroniony Krajobrazu Doliny Raduni,
- Obszar Chroniony Krajobrazu Wzgórz Ramlejskich;
- Obszar Chroniony Krajobrazu Wzgórz Lęborskich;
- Gowidliński Obszar Chronionego Krajobrazu.
Powierzchnia i podstawowe informacje o Parku
Kaszubski Park Krajobrazowy został utworzony Uchwałą nr XIX/82/83 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gdańsku z dnia 15 czerwca 1983 roku. Jego powierzchnia wynosi ponad 33 tysiące hektarów. Lasy zajmują 42% obszaru Parku, wody 10%, a torfowiska 4%. Pozostałą część terenów stanowią użytki rolne i mieszkalne.
W parku znajdują się rezerwaty przyrody, których jest aż 12. Można tam podziwiać wyjątkowo bogatą faunę i florę skupioną na terenach leśnych, bagiennych, wodnych i torfowych. W rezerwatach żyje ponad sto gatunków ptaków lęgowych.
Niesamowity krajobraz parku to przede wszystkim pozostałości polodowcowe. Turyści mogą tam zobaczyć rozległe równiny sandrowe, liczne jeziora i wzniesienia. Kaszuby, chociaż znajdują się niedaleko morza, cechują się ciekawą rzeźbą terenu.
Co można zwiedzać na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego?
Oprócz licznych form ochrony przyrody teren Kaszubskiego Parku Krajobrazowego oferuje ciekawe atrakcje dla turystów. To wspaniałe miejsce dla osób, które chcą odpocząć od miejskiego zgiełku i poobserwować z bliska piękną polską przyrodę. Szlaki turystyczne to nie wszystko, na co można liczyć podczas wycieczki w to miejsce.
Rezerwat Lubygość
Rezerwat Lubygość zachwyca malowniczymi krajobrazami i bogactwem przyrodniczym. Utworzony w 1962 roku, obejmuje ponad 54 hektary. Chroni rynnowe jezioro Lubygość wraz z otaczającymi je lasami bukowo-dębowymi, w których kryją się fragmenty starego drzewostanu mającego nawet ponad 200 lat.
Będące centralnym punktem rezerwatu, jezioro Lubygość oczarowuje taflą wody otoczoną zielonym pierścieniem lasu. To idealne miejsce na relaks nad wodą. Powierzchnia jeziora wynosi blisko 18 hektarów.
Jednym z miejsc, które warto zobaczyć w rezerwacie, są Groty Mirachowskie. To formacje żwirowo-zlepieńcowe o pochodzeniu półnaturalnym, których piękno zachwyca zarówno geologów, jak i zwykłych turystów.
Rezerwat Szczyt Wieżyca
Na terenie rezerwatu znajduje się najwyższe wzniesienie Niżu Poleskiego – Wieżyca (328 m n.p.m.). Jest to obszar chroniony od 1962 roku. Na jego terenie rosną między innymi buki, jodły i cisy.
W rezerwacie znajduje się punkt widokowy — Kaszubska Wieża Widokowa im. Jana Pawła II, z której widoczna jest piękna panorama okolicy. Wysokość wieży to aż 35 metrów, dzięki czemu można z niej dostrzec najciekawsze miejsca w pobliżu. To miejsce niewątpliwie powinno być jednym z obowiązkowych punktów wycieczki po parku.
Kolegiata w Kartuzach
Kolegiata w Kartuzach pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to perła Ziemi Kaszubskiej i jeden z najcenniejszych zabytków na Pomorzu. Wybudowana w latach 1383-1405 jako kościół klasztorny kartuzów, zachwyca swoją gotycką architekturą i bogatym wyposażeniem.
Jedną z cech charakterystycznych tego obiektu jest dach w kształcie trumny. To unikalny element architektoniczny, który symbolizuje ideę życia zakonnego i nietrwałość życia doczesnego. Także wnętrze obiektu robi wrażenie – sklepienia krzyżowo-żebrowe, filary wiązkowe i witraże tworzą atmosferę skupienia i modlitwy.
Obecnie kolegiata pełni funkcję kościoła parafialnego. Można ją zwiedzać samodzielnie lub z przewodnikiem, jeżeli nie odbywają się akurat żadne nabożeństwa. To unikatowa okazja, żeby zapoznać się z najlepiej zachowanym obiektem wykorzystywanym przez zakon kartuzów na ziemiach polskich.
Zamek w Łapalicach
Chociaż ten budynek nie jest prawdziwym obiektem historycznym, cieszy się dużym zainteresowaniem wśród turystów. Budowa zamku rozpoczęła się w 1983 roku jako samowola budowlana (właściciel otrzymał pozwolenie na budowę domu i pracowni o powierzchni 170 metrów kwadratowych). Dopiero w drugiej połowie 2023 roku rada miasta Kartuzy wydała decyzję, na podstawie której inwestor będzie mógł dokończyć budowę.
Budynek posiada cztery skrzydła i dwanaście wież, a w jego bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się sztuczny staw. Łączna powierzchnia użytkowa budynku przekracza 5 tysięcy metrów kwadratowych. Chociaż oficjalnie nie jest to obiekt udostępniony do zwiedzania, turyści chętnie go odwiedzają.
Chmielno
W Chmielnie znajdują się liczne atrakcje turystyczne, które przyciągają urlopowiczów z całego kraju. To nie tylko szlaki rowerowe i piesze, piękne krajobrazy i niesamowita przyroda. W miejscowości warto zobaczyć:
- kościół parafialny św. Piotra i Pawła – budynek sakralny z 1845 roku z barokowym ołtarzem i interesującą chrzcielnicą;
- muzeum ceramiki kaszubskiej rodziny Neclów – ciekawa wystawa prac garncarskich i możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w wyrabianiu ceramiki;
- stara checz kaszubska – tradycyjna wiejska chata z pozostałościami wiejskiej zabudowy;
- grodzisko – pozostałości po kasztelańskim grodzie z XIII wieku;
- galeria Kaszubski Róg – wystawa prezentująca lokalną sztukę ludową Kaszub.
Wokół Chmielna także znajdują się atrakcje turystyczne warte uwagi, takie jak wiatrak na górze Sobótka czy ślady dawnego budownictwa w Borzestowie.
Podsumowanie
Kaszubski Park Krajobrazowy szczególnie dobrze prezentuje się wiosną i latem, kiedy można w pełni podziwiać piękno lokalnej flory i fauny. Liczne rezerwaty przyrody są gratką dla miłośników wypoczynku na łonie natury, ale oprócz nich można tam zwiedzić także wiele innych ciekawych miejsc. Odkrywając uroki parku, można łatwo zanurzyć się w lokalnej historii i poznać kaszubską kulturę. To idealne miejsce dla każdego, kto chce bezpiecznie i w spokoju spędzić trochę czasu z bliskimi, odcinając się od miejskiego zgiełku i stresu.