Stolica Kaszub — Gdańsk, Kartuzy, a może Wejherowo?

Obywatele Kaszub — regionu bogatego w tradycje i piękne krajobrazy, od lat stawiają sobie pytanie: które z siedmiu miast zasługuje na miano stolicy? Choć historycznie tę rolę pełni Gdańsk, to rdzenni mieszkańcy nieustannie toczą dyskusję na ten temat. W tej krainie, gdzie każde miasto pielęgnuje dziedzictwo kulturowe, dylemat pozostaje nadal otwarty.

Stolica Kaszub — odwieczny dylemat 

Kaszuby to jeden z najpiękniejszych regionów Polski. Społeczność kaszubska posługuje się tradycyjnym językiem, który przyjezdne osoby może nie lada zaskoczyć. W tym regionie czeka na wszystkich Gdańsk, Wejherowo, Puck oraz kilka innych miejscowości, które warto odwiedzić. Stolica Kaszub pomoże wszystkim lepiej zrozumieć tradycję i kulturę tego miejsca. Które miasto jednak może nadawać sobie miano stolicy Kaszub?

Miasto Gdańsk — historyczna stolica Kaszub

Na terenie Pomorza znaleźć można wiele miejsc, które zachwycać będą swoim wyglądem i zabytkami. Region Kaszub to atrakcyjny region turystyczny, gdzie przez cały rok można spotkać ogromną ilość turystów. Gdańsk nazywany jest historyczną stolicą Kaszub. Turystyka w tym mieście jest bardzo mocno rozwinięta. Jest to miasto, które zachęca do odwiedzin tutejszych placówek muzealnych (w tym m.in. Muzeum Solidarności) oraz korzystania z kąpielisk na przełomie lipca i sierpnia. W Gdańsku można podziwiać także liczne zabudowania na Długim Targu, które są świetnym nawiązaniem do czasów historycznych.

Argumentem za tym, że miasto Gdańsk może mieć miano stolicy, jest fakt, że swoją siedzibę ma tutaj Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. 

Kaszuby a Szwajcaria Kaszubska

Szwajcaria Kaszubska przez rdzennych mieszkańców tego regionu nazywana jest wëstrzódk, czyli środkiem ich regionu. Rzadko kiedy używają oni tej konkretnej nazwy. Częściej wykorzystują nazwę powiatu lub gminy. Kaschubische Schweiz to nazwa, która tu początkowo obowiązywała. Jej spolszczenia po raz pierwszy użył jeden z najwybitniejszych mieszkańców regionu Aleksander Majkowski — pisarz i twórca. To właśnie on jest odpowiedzialny za stworzenie pierwszego polskiego przewodnika po tych terenach. 

Dylemat na to, które miasto jest stolicą, może brać się właśnie z tego podziału. Niejednokrotnie mieszkańcy samego Gdańska nie poczuwają się do bycia Kaszubami. Sprawia to fakt, że miejscowość ta jest oddalona właśnie od centrum regionu, w którym zdecydowanie bardziej kultywuje się regionalne tradycje. Przykładem takich miast mogą być Kartuzy, czy Puck.

Czy Kartuzy to stolica Kaszub?

Skoro już mowa o Kaschubische Schweiz, nie można zapominać o gminie Kartuzy. Tym bardziej że na terenie miasta Kartuzy zostało powołane do życia Zrzeszenie Regionalne Kaszubów. Kolejna organizacja, która ma na celu przeciwdziałanie dyskryminacji mieszkańców regionu. Kartuzy zyskały miano stolicy Kaszub. Tutejsi mieszkańcy kładą mocny nacisk na to, aby promować kaszubską kulturę. Tak, aby nie została ona przez nikogo zapomniana. Kartuzy są jednym z najpiękniejszych miejsc i jedynym, gdzie do miasta prowadzą same lasy! Znajduje się tutaj również muzeum kaszubskie, które jasno daje do zrozumienia, że tożsamość kaszubska miasta cały czas ma znaczenie dla mieszkańców.

Miasta kultywujące Kaszubską tradycję

Właściwie to można powiedzieć, że każda tutejsze miejscowość jest pełne ludzi, które kładą mocny nacisk na to, aby tożsamość kaszubska nie została zapomniana. Jednym z takich miast jest Wejherowo. To na jego terenie swoją siedzibę ma Kaszëbskô Jednota. Jest to polskie stowarzyszenie osób narodowości kaszubskiej. Dbałość mieszkańców tego regionu o zachowanie kultury, która ma dla nich szczególną wartość, jest ogromna. 

Stolice i perełki regionu 

Wśród najważniejszych perełek wymienić można Chmielno. Jest to wieś położona na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Tutaj znajduje się szlak wodny „Kółko Raduńskie”. Pomimo tego, że wieś jest mała, to i tak jest to jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych. Wpływ mają na to dwa jeziora, które znajdują się obok. Chodzi o Białe i Kłodne. Tutejsze atrakcje na Kaszubach to np. kościół parafialny św. Piotra i Pawła z 1845 r., Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów, a także Stara Checz Kaszubska.

Ostrzyce to kolejna perełka leżąca na terenie Szwajcarii Kaszubskiej. Kolejny ośrodek turystyczny, który ma niesamowite walory przyciągające ogromną ilość osób. Wieś można znaleźć u podnóża Jastrzębiej Góry, blisko Jeziora Ostrzyckiego. Przez środek przebiega Turystyczny Szlak Kaszubski. 

Najpopularniejsze miasta regionu

Prawie wszystkie miasta Kaszub zaczęły powstawać wiele lat temu. Aktualnie tych miejscowości jest bardzo dużo. Wśród najpopularniejszych miast należy wymienić Kościerzynę, gdzie w niedługim czasie ma zostać zorganizowany ponowny zjazd mieszkańców. Do tego dochodzi także Wejherowo, wspomniane Kartuzy (tutaj znajduje się dawny refektarz z końca XIVw.), Sianowo, Mielno, czy Trójmiasto.

Jakie miasto jest stolicą Kaszub?

Różnorodność stolic kaszubskich jest tak wielka, że ich mieszkańcy już od wielu lat prowadzą dyskusje na temat tego, które z miast powinno stanowić stolicę. Co prawda, głównym miastem według zapisów prawnych i administracyjnych jest Gdańsk. Jednak rdzenni mieszkańcy mają co innego do powiedzenia na ten temat. Do walki stanęło aż siedem miast. O czym mówi jeden z najbardziej znanych wierszy związanych z tym regionem:

„Siedem miast od dawna
Kłóci się ze sobą,
Które to jest z nich
Wszech Kaszub głową:
Gdańsk – miasto liczne,

Kartuzy śliczne,
Święte Wejherowo,
Lębork, Bytowo,
Cna Kościerzyna
I Puck – perzyna.”

Jego autorką jest Maryla Wolska. Wiersz powstał w roku 1907, jednak kłótnia trwa do dnia dzisiejszego.

Podsumowanie — Kaszuby piękne mimo wszystko

Kaszuby to jeden z najpiękniejszych regionów, gdzie można spędzić cudowne chwile. Można znaleźć tu doskonałe połączenia kolejowe, więc każdy będzie w stanie tutaj dojechać. Nie brakuje tutaj rezerwatów przyrody. Dbałość mieszkańców o zachowanie tutejszej kultury jest naprawdę godna podziwu. Kto raz przyjedzie na Kaszuby, ten na pewno będzie chciał tu wrócić.

BROWAR 3 CITY Sp. z o.o. Sp. k. realizuje Projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich na specjalistyczne usługi doradcze w ramach projektu grantowego
„SPEKTRUM. Pomorski system usług doradczych"

Celem projektu jest wypracowanie kompleksowej strategii rozwoju oraz marketingowej dla firmy BROWAR 3 CITY SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ SPÓŁKA KOMANDYTOWA
Numer umowy o powierzenie grantu, tj. UDG-SPE.04.2023/215
Wartość całkowita Projektu: 122 483,40 PLN
Dofinansowanie Projektu z UE: 59.748,00 PLN

blank blank