Kaszubska Wieża Widokowa na Wieżycy

Wieża widokowa na Kaszubach imienia Jana Pawła II, umiejscowiona na szczycie Wieżycy, jest jedną z największych atrakcji Kaszub. Konstrukcja zapewniająca zapierające dech w piersiach widoki stanowi kluczowy punkt dla turystów odwiedzających to malownicze miejsce.

Wieża wieżyca na Kaszubach
  • Wieża widokowa na Kaszubach swoje początki datuje na końcówkę XIX w.
  •  Cała konstrukcja ma 35 m wysokości
  • Z wieży rozciąga się widok na pobliskie jeziora i lasy
  • Dostęp na platformę widokową jest codziennie od 9.00 do 18.00 (w sezonie letnim)
  • Do wieży prowadzi leśna ścieżka, na której początku znajduje się parking
  • Wieżyca to najwyższy szczyt pomorza

Historia Wieży

Początki turystyki na Wieżycy, jednym z najwyższych wzniesień Kaszub, sięgają XIX wieku, gdy wzgórze zyskało popularność dzięki malowniczym widokom. Pierwsza konstrukcja na Wieżycy to drewniana wieża triangulacyjna, służąca zarówno celom naukowym, jak i turystycznym. W 1889 roku, w odpowiedzi na rosnący ruch turystyczny, pierwszą wieżę rozebrano i postawiono nową – murowaną, wówczas wieża dostępną dla zwiedzających była za niewielką opłatą. Przed wybuchem I wojny światowej, murowana wieża została rozebrana, a plany zbudowania na jej miejscu wieży-pomnika Bismarcka zostały przerwane przez wybuch wojny.

W okresie międzywojennym na szczycie wzniesienia stanęła kolejna drewniana konstrukcja leśna. Ją również rozebrano, a podczas II wojny światowej Niemcy wybudowali na Wieżycy stalową wieżę obserwacyjną na betonowym fundamencie, która została zniszczona pod koniec wojny. Po wojnie, na gruzach zniszczonej wieży zbudowano nową, drewnianą wieżę triangulacyjną, służącą jako punkt obserwacyjny do ostrzegania przed pożarami lasu.

W 1987 roku wzniesiono obecną stalową konstrukcję na żelbetonowym fundamencie. Rok później, w 1988, wieży nadano imię Jana Pawła II. W 2019 roku przeprowadzono gruntowny remont wieży widokowej.

Opis wieży

Obecna, stalowa wieża, została otwarta w 1987 roku. Platforma widokowa znajduje się na 35 m wysokości. Na szczyt prowadzą 182 stopnie. Zbudowana została na żelbetonowym fundamencie. Na szczyt wieży prowadzą 182 stopnie. Wejście jest płatne. Dla dorosłych to koszt 10 zł, dla osób do 16 roku życia – 7 zł. Dla dzieci, które nie przekroczyły 6 lat wstęp jest bezpłatny.

Historia wieży widokowej na Kaszubach

FAQ

Co widać ze szczytu wieży?

Biorąc pod uwagę fakt, że sama wieża ma ponad 30m, a została wzniesiona na jednym z najwyższych punktów na Kaszubach (329 m n.p.m.), widok z wieży zapiera widoki w piersi.

Po wejściu na taras widokowy, ze szczytu wieży rozciąga się przepiękny widok na Wzgórza Szymbarskie i jeziora tzw. Kółka Raduńskiego. Szczyt Wieżycy porośnięty 150-letnim lasem bukowym objęty jest ochroną rezerwatową, dodając do krajobrazu element dziewiczej przyrody. Przy bezchmurnej pogodzie z wieży można nawet dostrzec na horyzoncie Mierzeję Helską.

Jakie są godziny otwarcia wieży?

Punkt widokowy otwarty jest przez cały tydzień od 9:00 do 18:00. W sezonie zimowym wieża jest nieczynna dla zwiedzających.

Jak dojechać do wieży wieżyca?

Do najsłynniejszej kaszubskiej wieży można dojechać samochodem drogą kaszubską, parkując na pobliskim parkingu. Do samego szczytu wiedzie spacerowy szlak w lesie. Aby się na niego dostać po wyjściu z parkingu należy skręcić w prawo, przejść około 500 m asfaltem a następnie, kiedy naszym oczom ukaże się znak rezerwat przyrody skręcić w lewo w ścieżkę. Teraz wystarczy pilnować oznaczeń, aby nie zejść z czarnego szlaku. 

W celu dojechania na parking można wpisać w nawigację poniższe współrzędne: 54.222881, 18.130030. Lokalizacja wieży widokowej pokazana jest na mapce poniżej.

Najwyższy punkt na Kaszubach

Kaszubska Wieża Widokowa na Wieżycy, będąca zapewne najsłynniejszą kaszubską wieżą, oferuje nie tylko niesamowite widoki, ale także bogatą historię i kulturowe znaczenie. Wieżyca zajmuje szczególne miejsce na Kaszubach. Kaszubskie lasy i jeziora sprawiają, że każdy może się tutaj wyciszyć i czerpać z natury to co najlepsze. Na koniec warto dodać, że góra ta to najwyższy szczyt województwa pomorskiego. Sprawia to, że nigdzie indzie nie będzie można podziwiać tak rozległych i wspaniałych widoków w jednym miejscu.

BROWAR 3 CITY Sp. z o.o. Sp. k. realizuje Projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich na specjalistyczne usługi doradcze w ramach projektu grantowego
„SPEKTRUM. Pomorski system usług doradczych"

Celem projektu jest wypracowanie kompleksowej strategii rozwoju oraz marketingowej dla firmy BROWAR 3 CITY SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ SPÓŁKA KOMANDYTOWA
Numer umowy o powierzenie grantu, tj. UDG-SPE.04.2023/215
Wartość całkowita Projektu: 122 483,40 PLN
Dofinansowanie Projektu z UE: 59.748,00 PLN

blank blank